Η βασίλισσα επέστρεψε στο θρόνο της σε ένα ματς για γερά νεύρα - RodosMagazine

Breaking

Η βασίλισσα επέστρεψε στο θρόνο της σε ένα ματς για γερά νεύρα

Η Βασίλισσα, μετά από 12 χρόνια, επιστρέφει στον θρόνο της, σε ένα ματς που σίγουρα δεν ήταν για καρδιακούς. Αυτή την φορά βρέθηκε σε έναν ιδιαίτερο τελικό, καθώς ήταν πρώτη φορά που ομάδες από την ίδια πόλη φτάνουν σε τελικό.

Το άγχος που είχαν οι παίκτες για την κατάκτηση του 10ου ήταν φανερό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με αποτέλεσμα συχνά να κάνουν λάθη ή να μην έχουν καθαρό μυαλό.

Ωστόσο, η ψυχραιμία του Ράμος στις καθυστερήσεις, που με κεφαλια ισοφάρισε τον αγώνα, ήταν αρκετή, καθώς στην παράταση η Ατλέτικο κατέρρευσε και τελικά ήρθε η νίκη με σκορ 4-1.

Η φάση του γκολ ωστόσο είναι οριακή και μετά την κεφαλιά του Μπέιλ, ίσως ο Ράμος δεν καλύπτεται και ως εκ τούτου δεν θα έπρεπει να μετρήσει το τέρμα του.

Καλύτερη η Ρεάλ από τη συμπολίτισσά της στο πρώτο ημίχρονο του μεγάλου τελικού.

Mετά το γκολ ωστόσο η ομάδα του Ζιντάν οπισθοχώρησε, με την Ατλέτικο να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, έχοντας και την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Νάβας, με εξαίρεση ένα σουτ του Γκριεζμάν στο 42'.

Τεράστια ευκαιρία είχαν οι «ροχιμπλάνκος» να ισοφαρίσουν στο ξεκίνημα του β' μέρους, καθώς στο 46' κέρδισαν πέναλτι, με τον Γκριεζμάν όμως να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Νάβας.

Και αφού η Ρεάλ έριξε στον κάλαθο των αχρήστων δύο μεγάλες ευκαιρίες για να κάνει το 2-0 είδε τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου να ισχύει εις βάρος της, καθώς η Ατλέτικο με τέρμα του Καράσκο (μπήκε στο ματς στο 46') έφερε το σκορ στα ίσα.
Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΕΝΑΛΤΙ:
1-0 για τη Ρεάλ: Ο Βάκεθ ευστοχεί ανοίγοντας λογαριασμό για την ομάδα του
1-1 για την Ατλέτικο: Ο Γκριεζμάν εν αντιθέσει με την κανονική διάρκεια στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

2-1 για τη Ρεάλ: Ο Μαρσέλο νικάει τον Όμπλακ.

2-2 για την Ατλέτικο: Ούτε ο Γκάμπι... λαθεύει και ισοφαρίζει για τους «ροχιμπλάνκος».

3-2 για τη Ρεάλ: Ο Μπέιλ ψαρευει τον Όμπλακ που τελικά δέχεται το γκολ... όρθιος.

3-3 για την Ατλέτικο: Ψύχραιμος ο Σαούλ που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Νάβας.

4-3 για τη Ρεάλ: Ο Ράμος δίνει εκ νέου το προβάδισμα στη «βασίλισσα».

Χαμένο πέναλτι για την Ατλέτικο: Ο Χουανφράν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

5-3 για τη Ρεάλ και... κούπα: Ο Ρονάλντο ευστοχεί στο τελευταίο πέναλτι και χαρίζει στην ομάδα του το τρόπαιο.

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι η Μαδρίτη είναι η μοναδική πόλη που «έβγαλε»... εμφύλιο σε τελικό Champions League.

Ακριβώς πριν από δύο χρόνια στη Λισαβόνα, η Ατλέτικο έφτασε δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση του δικού της έπους (είχε κατακτήσει και το πρωτάθλημα Ισπανίας), αλλά ο αρχηγός της Ρεάλ, Σέρχιο Ράμος, ισοφάρισε 1-1 στην εκπνοή και έστειλε,όπως συνέβη και απόψε, το ματς στην παράταση, όπου η «βασίλισσα» κυριάρχησε ολοκληρωτικά (4-1) και κατέκτησε το "decima", τον δέκατο τίτλο της.