ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΕΝΑΣ ΚΟΛΟΣΣΟΣ! - RodosMagazine

Breaking

ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΕΝΑΣ ΚΟΛΟΣΣΟΣ!

Ο Κολοσσός έκανε πλάκα (87-66) στον ΠΑΟΚ

Καταιγιστικός, απολαυστικός και θεαματικός ο Κολοσσός συνέτριψε τον Π.Α.Ο.Κ. με 87-66, κάνοντας μάλιστα fair play και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 30 πόντους (81-51).

Οι «θαλασσί» έπαιξαν με το «μαχαίρι στα δόντια» πεισμωμένοι από τις δύο ήττες στον πόντο και μετέτρεψαν τον «δικέφαλο» σε σάκο του μποξ. Με 15/34 τρίποντα και οδηγό τον Μάικ Μπρούσεβιτς (είχε 6/7 και αστόχησε μόνο στο τελευταίο), ο Κολοσσός επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες, απέναντι στον… χειρότερο Π.Α.Ο.Κ. της δεκαετίας που έχασε με κατεβασμένα τα χέρια από το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου,

Ο Κολοσσός Ρόδου ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα εκμεταλλευόμενος την μεγάλη αστοχία του ΠΑΟΚ στα δίποντα (0/8 στο 7′) και προηγήθηκε με 8-0 αρχικά (στο 2′) και λίγο αργότερα με διαφορά 11 πόντων (19-8 στο 7′). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με ένα 7-2 σερί μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου να μειώσουν στο 21-15 του 10′.

Ο Σμιθ από πλευράς της ομάδας του Φλεβαράκη ανέβασε “στροφές”, έφτασε τους 9 πόντους και κατάβασε την διαφορά στους 3 (29-26) στο 13′. Παρόλα αυτά ο Μπρούσεβιτς “πυροβόλησε” με τρία συνεχόμενα σουτ τριών πόντων τον ΠΑΟΚ (5/5 συνολικά μέχρι εκείνη την στιγμή) και έκανε το 40-30 στο 16′. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν απάντησαν, αλλά είδαν τους παίκτες του Λυκογιάννη να ξεφεύγει με +15 (53-38) στο 20′.

Ο “καταιγισμός” τριπόντων από τον Κολοσσό στην έναρξη της τρίτης περιόδου έφερε την διαφορά στους 23 πόντους (61-38) στο 22′. Οι Κρομά και Μωραίτης επιθετικά διατηρούσαν το συγκεκριμένο προβάδισμα για τους γηπεδούχους και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 71-48 υπέρ τους.

Δεν άλλαξε κάτι στην τέταρτη περίοδο εκτός από την διαφορά που ολοένα και μεγάλωνε και έφτασε τους 30 πόντους (81-51) στο 34′, ενώ ο Μπρούσεβιτς έφτασε τους 20 πόντους με 6/6 τρίποντα. Από πλευράς φιλοξενούμενων οι μόνοι που ξεχώρισαν ήταν οι Σμιθ (22 πόντοι) και Μαργαρίτης (15 πόντοι) που έριξαν την διαφορά στο φινάλε σε 87-66.

Παίκτης Κλειδί

Ο κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Μάικ Μπρούσεβιτς με 20 πόντους (6/6 τρίποντα και 2/2 ελεύθερες βολές) “ξεκόλλησε” τον Κολοσσό Ρόδου στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 3 πόντους στέλνοντας την διαφορά στους 10 πόντους με 3 συνεχόμενα τρίποντα.

Σημείο Κλειδί

Το φινάλε της δεύτερης περιόδου όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ και οι παίκτες του Φλεβαράκη δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 21-15, 53-38, 71-48, 87-66.